Spojka

Rubrika pro hledání řešení na Vaše problémy.
Odpovědět
Greenhorn
Příspěvky: 7
Registrován: stř 24. srp 2011 22:32:02

Spojka

Příspěvek od Greenhorn »

Zdravím vás odborníci,

Mohu mít na vás takový hloupý dotaz? Nevím si totiž moc rady s problémem, který se mi přihodil dnes při cestě z práce... Mám Xantii I. benzinový motor 1.8 a začaly mi tam i po úplně silném sešlápnutí spojky, jít špatně zařazovat první dvě rychlosti... Ikdyž došlápnu spojku úplně nadoraz, musím tam teď jedničku celkem slušnou silou vrazit a když se mi to už povede, motor začíná hned lehce zabírat, aniž bych spojku pouštěl... Nevím, čím to je, ale myslím si, když si to všechno seřadím svým selským a neodborným rozumem, že se mi tam někde muselo něco povolit, nebo nevím :) ... Včera ještě bylo všechno v pohodě, spojka pracovala normálně, kvalty šlo řadit lehce a dnes tohle... Ještě, když tam už ta jednička zapadne a pouštím spojku, tak je docela takový tvrdší a trhavý rozjezd...
Budu rád za každou radu, pokud se s tímto problémem někdo z vás již setkal...

Moc díky, s pozdravem Jirka, Kladno
ČERT_z_Bx
Příspěvky: 484
Registrován: ned 26. čer 2011 11:05:15
Kontaktovat uživatele:

Re: Spojka

Příspěvek od ČERT_z_Bx »

Myslím že ti odchází spojkový lanko, koukni jak vysoko máš pedál a zavzpomínej jak vysoko byl minulý týde, nebo měsíc, jestli ti jakoby padá dolů, je to stoprocentně lanko. Teď ještě jde o to jaké tam máš, mělo by být manuální, to znamená nad převodovkou pod baterkou je jeho konec na páce a stavitený, to znamená 13 a 10klíč, povolit kontramatky a trochu jej zkus přitáhnout, tak dva, tři závity. Horší by bylo, kdyby to už měl někdo v parádě a dal tam samostavné, s tím nic nejde udělat, krom toho že se dá vyhodit.
Nové spojkové lanko stojí kolem šestistovky. :mrgreen:
Xantia x1, 1.9tD, lahvově zelená, combi, park. asistent, Gprs dozor, tempomat
Greenhorn
Příspěvky: 7
Registrován: stř 24. srp 2011 22:32:02

Re: Spojka

Příspěvek od Greenhorn »

Čerte, jsi vážně borec, díky moc za rady :) ! Udělal jsem to přesně dle Tvých instrukcí, v parádě to naštěstí nikdo neměl, takže je to lanko manuální, povolil jsem kontramatku, třikrát jsem tou třináctkou otočil a už to zase funguje normálně :) ... Muselo se to tam asi nějak hnout, nebo nevím... Kdyby to lanko prasklo, to by asi byla docela patálie, že? Je velká práce ho preventivně vyměnit? Moc dobře se člověk k němu asi nedostane, jak jsem tak na to koukal, že?
Kdybys jel někdy okolo Kladna, tak dej vědět, popovídáme o Xantiích :) . Ještě jednou díky, Jirka
PavelX2
Příspěvky: 39
Registrován: pát 08. črc 2011 7:28:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Spojka

Příspěvek od PavelX2 »

Ono to nemusí být lankem , jak se sjíždí lamela , tak se pedál posunuje . . .
X2 1999 2.0HDI 80kW Exclusive .
Greenhorn
Příspěvky: 7
Registrován: stř 24. srp 2011 22:32:02

Re: Spojka

Příspěvek od Greenhorn »

Nojo, je to třeba také tak, já vážně nevím... To víš, na Škodovce jsem si dělal všechno sám, ale do téhle strojovny se bojím vrtat :D ... Mě se zdá, že to lanko by snad ještě nějakou dobu vydržet mohlo, no... Snad nepraskne nikde cestou v zimě a vánici :D ... Trochu jsem ho přitáhl, jak radil Čert a je to v pořádku, jako před tím... Xantia je skvělý auto, jen tam liji benzin a měním olej, jinak nic, proto mě tahle nečekaná ,,závada" překvapila :D ...
ČERT_z_Bx
Příspěvky: 484
Registrován: ned 26. čer 2011 11:05:15
Kontaktovat uživatele:

Re: Spojka

Příspěvek od ČERT_z_Bx »

Pavle, když se sjíždí lamela, jde pedál nahoru a spojka zabírá výše, záležitost u Jirky s pedálem kdy vlastně spojku nedošlápl, proto řadil přes zuby se mi opravdu nelíbí, jednak hrozí výměna lanka, nebo je špatně něco kolem ložiska nebo přítlačáku, ale to ukáže čas. :mrgreen:
Xantia x1, 1.9tD, lahvově zelená, combi, park. asistent, Gprs dozor, tempomat
bobe
Příspěvky: 52
Registrován: pon 18. črc 2011 21:53:46
Kontaktovat uživatele:

Re: Spojka

Příspěvek od bobe »

Čert má pravdu, v tomhle případě je buď chyba u lanka nebo ohnuté táhlo na převodovce, častá závada třeba u BX. Ale taky se jen mohl povolit štelovací šroubeček na konci lanka :-)
Xantia kombi HDi 80kW
Diagnostika Lexia Praha - Zásmuky
PavelX2
Příspěvky: 39
Registrován: pát 08. črc 2011 7:28:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Spojka

Příspěvek od PavelX2 »

ČERT_z_Bx píše:Pavle, když se sjíždí lamela, jde pedál nahoru a spojka zabírá výše, záležitost u Jirky s pedálem kdy vlastně spojku nedošlápl, proto řadil přes zuby se mi opravdu nelíbí, jednak hrozí výměna lanka, nebo je špatně něco kolem ložiska nebo přítlačáku, ale to ukáže čas. :mrgreen:

Máš recht :-) . Už delší dobu nemám auto s lankem na spojce . . . a hlava je děravá . . .
X2 1999 2.0HDI 80kW Exclusive .
Greenhorn
Příspěvky: 7
Registrován: stř 24. srp 2011 22:32:02

Re: Spojka

Příspěvek od Greenhorn »

Přesně tak, ukáže to čas :D ... Dnes zase pojedu do práce, tak jsem zvědav, jestli to vydrží :D . Ale včera jsem jel (sice jen kousek) a bylo to v pohodě, tak uvidíme... Snad to lanko nepraskne. Výměna lanka bude asi dost složitá, že?
bagrr
Příspěvky: 147
Registrován: ned 26. čer 2011 16:26:19
Bydliště: 220002894
Kontaktovat uživatele:

Re: Spojka

Příspěvek od bagrr »

Jestli je to obdobný jako u 405, tak to není tak složitý, jako spíš práce pro slepýho gynekologa s pětkrát zalomenou rukou:-D
http://www.xantiaclub.cz/forum/viewtopic.php?f=22&t=575" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět