turbo

Rubrika pro hledání řešení na Vaše problémy.
pedro
Příspěvky: 54
Registrován: úte 05. črc 2011 16:40:24

Jízda bez turba?

Příspěvek od pedro »

Prosím o radu. Brácha je na dovolené v Rakousku a zřejmě mu odešlo turbo. Může s tím dojet domů? Jedná se sice o Evasion ale princip je stejný, pojede v nouzáku ale nepoškodí něco navíc? Dík
X2 Hdi 1999 Berlina
ČERT_z_Bx
Příspěvky: 484
Registrován: ned 26. čer 2011 11:05:15
Kontaktovat uživatele:

Re: Jízda bez turba?

Příspěvek od ČERT_z_Bx »

Musí stále hlídat stav hladiny oleje, pokud se mu turbo změnilo v průtokáč oleje do sání či výfuku, riskuje zadření motoru, pak je nutné omezit průtok oleje turbem, přiškrcením přívodu, i za cenu poškození trubičky co vede olej do turba. Pak je ještě zapotřebí se postarat aby obtoková klapka ve výfuku byla otevřená na maximum, aby spaliny mohly obtékat po obtokovém kanálu a co nejméně se točila vrtulka turba. Pokud se bude hodně točit, riskujete že se ulomí lopatka a vletí do sání motoru, asi bych osobně odpojil sání a provizorně vzduch filtroval přes hadr. Každopádně, musel bych to vidět a posoudit a podle toho bych se rozhodoval. Pokud má turbo se stavitelnými lopatkami, musí je ručně nastavit na minimum.
Xantia x1, 1.9tD, lahvově zelená, combi, park. asistent, Gprs dozor, tempomat
pedro
Příspěvky: 54
Registrován: úte 05. črc 2011 16:40:24

Re: Jízda bez turba?

Příspěvek od pedro »

Tak s tím nakonec dojel domů, hulilo to a musel dolévat olej. Čeká ho oprava.
X2 Hdi 1999 Berlina
ČERT_z_Bx
Příspěvky: 484
Registrován: ned 26. čer 2011 11:05:15
Kontaktovat uživatele:

Re: Jízda bez turba?

Příspěvek od ČERT_z_Bx »

Aspoň že tak, teď ho čeká ta horší část, sehnat slušné turbo, nebo ho dát repasovat. My bereme repasy od této firmy, --- http://turbiny.cz/ ---- zatím plná spokojenost.
Xantia x1, 1.9tD, lahvově zelená, combi, park. asistent, Gprs dozor, tempomat
ivo
Příspěvky: 10
Registrován: ned 10. črc 2011 20:33:28
Kontaktovat uživatele:

Pískání turba

Příspěvek od ivo »

Zdravím vespolek. Asi před týdnem se mi najednou začalo při jízdě na vyšší otáčky ozývat turbo?? Jelikož jde o charakteristicky pískavý zvuk, tak se asi jedná o turbo. Nejprve jsem si myslel, že je dirka ve výfuku, což mi potvrdili i na emisích, kde jsem ten den jel. Jak to začal technik vytáčet, vyvalil se dým ze spodní části vozu a tak jsem si já i technik myslel, že je tam dirka. Následně jsme s kamošem mechanikem prohlédli celý výfuk, přicpávali jej a nic. Nikde se nic neprojevilo, dým se nevyvalil, nikde není nic očouzené a turbo píská vesele dál :( Olej neubývá, auto táhne dobře, ale štve mě ten zvuk, který před tím nebyl. Mevíte někdo, co to může být?? Děkuji.
X2 Break 2.0HDi 80kW 1999
ČERT_z_Bx
Příspěvky: 484
Registrován: ned 26. čer 2011 11:05:15
Kontaktovat uživatele:

Re: Pískání turba

Příspěvek od ČERT_z_Bx »

U turbomotorů, kde někdo jezdil takzvaně na spotřebu se toto může stát, ten dým, to jsou nejspíše saze co jste viděli, to turbo je vyhodí a pak je slyšet pohvizdování ve vyšších otáčkách. Pokud nečadí, nemizí olej, tak je všechno v pořádku.
Xantia x1, 1.9tD, lahvově zelená, combi, park. asistent, Gprs dozor, tempomat
ivo
Příspěvky: 10
Registrován: ned 10. črc 2011 20:33:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Pískání turba

Příspěvek od ivo »

Děkuji za odpověď :) No, snad to tak bude a nebude se jednat o nic závažnějšího...zarazilo mě totiž, že se to pískání začalo ozývat až po 5-ti letech, co to auto vlastním. Jezdím rozumně, občas to vytočím, ale nic extra, spíš opravdu jezdím s lehkou nohou a jen když je to potřeba, tak to přilápnu :) A nevím, jestli je to subjektivní pocit, ale zdá se mi, že nyní, co to turbo je slyšet, je to auto nějak živější :) Někde ve starších příspěvcích jsem si četl katastrofické scénáře, že jak to začalo pískat, tak brzy odešlo turbo...:(
X2 Break 2.0HDi 80kW 1999
vlastimiln
Příspěvky: 11
Registrován: pon 27. čer 2011 22:31:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Pískání turba

Příspěvek od vlastimiln »

Měnil jsem turbo před 2ma roky. Vzal jsem výměnou repas od turbiny.cz a od samého počátku je turbo hodně pískavé. Olej nemizí, motor táhne, tak jsem to neřešil a postupně si na ten zvuk zvykl.
Když vezu někoho, kdo to nezná, tak se pořád otáčí a hledá tu sanitku nebo policii se zapnutým majákem... :lol:
Xantia Break EXCLUSIVE 2.0 HDi, 109 PS, 09/99
Obrázek
ivo
Příspěvky: 10
Registrován: ned 10. črc 2011 20:33:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Pískání turba

Příspěvek od ivo »

No, mě znepokojuje hlavně to, že to začalo dělat z ničeho nic :( Od 1750 ot. to začíná být slyšitelný...mám z toho trochu obavy...jinak díky za odpověď :)
X2 Break 2.0HDi 80kW 1999
radar40
Příspěvky: 27
Registrován: sob 02. črc 2011 11:43:59

Re: Pískání turba

Příspěvek od radar40 »

piskalo mi to kdyz sem mel dirku ve vyfuku. :shock:
hned v tom prvnim dile.
Odpovědět