Ventilátor běží, ale nefouká jen dýchá

Rubrika pro hledání řešení na Vaše problémy.
buty
Příspěvky: 53
Registrován: pon 27. úno 2012 12:03:21
Kontaktovat uživatele:

Ventilátor běží, ale nefouká jen dýchá

Příspěvek od buty »

Zdravím Vás všechny. Je to cca 5 dní co jsem si pořídil Citroen xantia, 2.1 TD, r.v. 1998 a objevil se malý problémek. Jedná se o ventilátor, ketrý běží tak jak má na všechny otáčky, ale nefouká tak jak má. Např. na nejvyšší rychlost by nejraději vyskočil z auta jak valí, ale nefouká, jen tak dýchá. Nevíte někdo pomoci?? Co by to mohlo být?? Děkuji předem za ochotu. :cry:
Xantia 2.1 Td, 80 kw, rv. 1998
mevi
Příspěvky: 142
Registrován: ned 26. čer 2011 14:22:28

Re: Ventilátor běží, ale nefouká jen dýchá

Příspěvek od mevi »

ahoj. když si to koupil tak foukal? jestli ne zkus se podivat na pylovej filtr - povol torxy co drzej koberec pod nohama spolujezdce a vysun do strany obdelnikovy plastovy kryt.
jack
Příspěvky: 54
Registrován: sob 18. úno 2012 15:57:50

Re: Ventilátor běží, ale nefouká jen dýchá

Příspěvek od jack »

Tak kuknout na filtr, to je jasné, ale taky může být zasrané vstupní síto, které je na pravé straně pod plastem přilepeným k čelnímu sklu. O tom zda je nebo neni zasrané se přesvědčíš snadno tak, že přepneš páčkou cirkulaci vzduchu na vnitřní okruh. Spíš to vidím na ten filtr, o kterém spousta majitelů kolikrát ani neví, že tam nějaký je. Ale nejsem si jistý, zda i auta bez klimatizace mají filtr. Jo a testovat zasranost filtru přepnutím na vnitří okruh nelze, protože přes filtr jde vzduch vždy.
2.0 HDi 80kw Break
Yamaha XJR 1300
mevi
Příspěvky: 142
Registrován: ned 26. čer 2011 14:22:28

Re: Ventilátor běží, ale nefouká jen dýchá

Příspěvek od mevi »

jj jacku prepnuti na vnitrni cirkulaci je dobrej napad ale s ucpanym venkovnim sitem jsem se jeste nesetkal to by muselo parkovat nekde pod stromem dlouhodobe. samozrejme obcas nake listi tam je ale to uz musi bejt.
kirkiz
Příspěvky: 31
Registrován: úte 21. čer 2011 14:21:50
Bydliště: 237016733
Kontaktovat uživatele:

Re: Ventilátor běží, ale nefouká jen dýchá

Příspěvek od kirkiz »

No jestli tam někdo nevrazil věntilátor z Pežota, ten se totiž točí obráceně.
jack
Příspěvky: 54
Registrován: sob 18. úno 2012 15:57:50

Re: Ventilátor běží, ale nefouká jen dýchá

Příspěvek od jack »

Nevím kudy ten frantík co to měl předemnou jezdil, ale měl jsem to síto celé zabagované. Bylo to celé pokryté něčím jako z odkvetlé pampelišky nebo to chmýří co poletuje vzduchem, myslím z topolu. Zbyl jen asi 3cm volný průchod. Něchtěl jsem kvůli tomu trhat ten plast z okna, tak jsem říznul jen jeden výstupek z toho plastu, co zapadá do plechové přepážky, plast jsem vyhnul kolik se dal a drhnul to zubním katráčkem.
2.0 HDi 80kw Break
Yamaha XJR 1300
buty
Příspěvky: 53
Registrován: pon 27. úno 2012 12:03:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Ventilátor běží, ale nefouká jen dýchá

Příspěvek od buty »

Chlapy díky za radu, hned se mrknu na ten pylový filtr. Když přepnu na vnitřní cirkulaci, tak je to pořád stejné, jen tak silněji dýchá, ale otáčky ventilátor má jako kdyby měl vyskočit z auta. Tím chci říct, že funguje na všechny polohy.
Xantia 2.1 Td, 80 kw, rv. 1998
buty
Příspěvky: 53
Registrován: pon 27. úno 2012 12:03:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Ventilátor běží, ale nefouká jen dýchá

Příspěvek od buty »

Tak jsem vyndal pylový filtr. pánové takhle zas**nej filtr jste ještě neviděli. Nějaký mazlavý bordel, že nešli ani ty spáry prohnout. Objednávám nový a bude vše OK. Díky všem za radu.
Xantia 2.1 Td, 80 kw, rv. 1998
karelx
Příspěvky: 3
Registrován: ned 04. lis 2012 8:40:13

Re: Ventilátor běží, ale nefouká jen dýchá

Příspěvek od karelx »

Zdravím, mám stejný problém, který je tu popsaný. Mám X1 2,1 TD a vše fungovalo cca 8 let. Teď jsem vyměnil kapalinu v chladiči a po odvzdušnění okruhu vše při zkušební jízdě fungovalo. Další den auto normálně topí (systém není zavzdušněn), ale přestože ventilátor normálně točí (lze jeho intenzitu korigovat) tak z výdechů u skla, nebo z mřížek, nebo na nohy jen lehce dýchá. Vyndal jsem pylový filtr (byl relativně čistý), podíval se na "nasávací" síto v oblasti motoru, vyndal a vyzkoušel ventilátor a vše je v pořádku. Když přepínám mezi vnitřním a vnějším okruhem (nasáváním) tak je to beze změny. Nevíte co a kde ještě zkontrolovat? Díky. Karel
jack
Příspěvky: 54
Registrován: sob 18. úno 2012 15:57:50

Re: Ventilátor běží, ale nefouká jen dýchá

Příspěvek od jack »

No, těžko ještě něco dalšího radit, když už jsi vyzkoušel téměř vše, co se dalo. Zvláštní je, že jsi začal vnímat nedostatečnou foukavost ventilátoru po výměně chl. kapaliny, která s tím nemá absolutně žádnou souvislot. Napadá mě ještě zkontrolovat odvod vzduchu z auta. Otevřít schránky na bocích v kufru a odmontovat i vnitřní čalounění ve schránkách. Jsou tam zpětné klapky s gumovou membránou. případně jestli nemáš schránky vyplněné až po "strop" nezbytným příslušenstvím, čímž by byl taky zhoršený odvod vzduchu. Píšeš ale, že přepínání mezi vnější a vnitří cirkulací je beze změny, tak to na problém s výdechy neukazuje. Můžeš taky zkusit spustit ventilátor a vyndaným pylovým filtrem a nenasazeným víkem filtru, jak moc to bude foukat zde. Pokud tam bude uragán, což asi bude, tak potom může být jedině zanesený výparník klimatizace. To kdyby někdo provozoval klimatizaci bez pylového filtru. To by se ale taky nestalo náhle a ty píšeš, že před tím 8 let v pořádku. Zanesený radiator topení se odhalí přepnutím na studený vzduch, kdy je vzduch vedený mimo něj. Klapkama v distribuci vzduchu taky myslím nelze navodit stav, kdy by byly všechny výdechy uzavřené a to ani kdyby např. vypadlo ovládací lanko.
2.0 HDi 80kw Break
Yamaha XJR 1300
Odpovědět