Ostravský Xantia Víkend - Beskydy 2005

Autor: Tomba <t.basanda(at)tiscali.cz>, Téma: Články a návody, Vydáno dne: 14. 09. 2005

Poslední srpnový víkend letošních prázdnin se konal malý sraz majitelů a příznivců Xantií, tentokrát v Beskydech. Útočištěm pro přibližně dvacítku xantiaků a xantiaček se stala keltská salaš Ebeka, která se nachází v malebném prostředí na pomezí Moravskoslezských Beskyd a Vsetínských vrchů. Ebeka je postavena a zařízena ve stylu tradiční valašské vesnické architektury (nebo se alespoň snaží navodit tento dojem).


 
Během sobotního dopoledne a odpoledne se postupně sjížděli jednotliví účastníci srazu a to za vydatné pomoci citronka – navigátora, který zajišoval telefonický servis pro zbloudilé. Jedině díky němu byla účast tak hojná, v opačném případě by byla sotva poloviční :-). Účast především Moraváků byla hojná, ale svou účastí mnohé z nás potěšil také Guru ó velký Holfi a MíraCB, kteří byli bezpochyby z největší dálky (České Budějovice).


Přivítání a seznamování probíhalo průběžně (mnozí už se samozřejmě známe z jiných srazů) a jelikož nebyl žádný pevně stanovený program a počasí nám přálo, někteří využili volného času k procházce po okolních lesích, jiní průběžně konzumovali objednané jídlo a nápoje. Ti úspěšnější se vrátili z procházky s několika jedlými houbami, které jsme chtěli nechat v místní kuchyni upravit k snídani, ale bohužel záhadně někam přes noc zmizely. Sobotní odpoledne ubíhalo docela rychle a pochopitelně došlo také na prohlídku našich miláčků (převážně plechových) zvenku i zevnitř. Přestože tentokrát nebyla uspořádána soutěž o Xantii Beskyd 2005 (obdoba Xantie roku), vítěz je více než jasný :-)).Hlavním zlatým hřebem večera se mělo stát grilované selátko a tak majitel chaty nezahálel a svědomitě připravoval netrpělivě očekávanou pochutinu.Někteří z účastníků se bohužel vraceli večer domů a tak nás na vlastní hostinu zbylo pouze sedmnáct. Součástí plánovaného večera měla být také country zábava, která se opravdu konala za přispění kapely k tomu přizvané.

 

 Večer se citelně ochladilo a tak jsme se všichni přesunuli do restaurace, kde už pro nás byly připravené stoly. Někteří chlapi neodolali a hned si vyzkoušeli místní parohy zavěšené na stěnách, které jim opravdu slušely. Kolem osmé hodiny už se začala rozjíždět zábava a také selátko bylo připravené ke konzumaci.No a pak už se jen hodovalo a hodovalo a hodovalo, až do brzkých ranních hodin. Country kapela také dělala co mohla a čas věnovaný zpěvu adekvátně doplňovala ve stejném poměru časem na kalíšek. Zábava byla skvělá, prasátko výborné, pivo jako křen... co víc si přát.Ještě se musím zmínit o jedné specialitě tohoto báječného srazu. Celé dva dny nás provázela ostravština a především věta “bo je malo času“ byla slyšet ze všeho nejčastěji. Nedělní ráno nás přivítalo poměrně vydatným deštěm, který sice později zeslábnul, ale přesto trochu pokazil tak dobře započatý víkend. Společně jsme se všichni sešli v restauraci na snídani a upřesňovali plán na nedělní dopoledne. Valnou většinou bylo odhlasováno, že původně plánovaná spanilá jízda na Pustevny se uskuteční i za tohoto nepříznivého počasí.

Po zaplacení útraty a sbalení věcí jsme se kolem desáté hodiny přesunuli k autům a pomalu vyrazili směrem k Rožnovu pod Radhoštěm. Kolona tvořená asi deseti vozy budila zaslouženou pozornost. Původní záměr vyjet na Pustevny lanovkou jsme předem zavrhli a auty dojeli až na horní parkoviště pod vrcholem Pusteven. Bohužel stále lilo jako z konve a tak jsme se pěšky vydali pouze k nejbližší chatě – Bufet u lanovky, kde se někteří po náročném výstupu potřebovali občerstvit. Tam jsme také mnozí celou túru ukončili společnou fotkou, rozloučili se a vydali zpátky směrem k domovu.


 


Závěr: Poslední srpnový víkend jsme společně s xantia kamarády a kamarádkami strávili v nádherném a malebném prostředí Beskyd, hodovali jsme, pili, bavili se náramně a nakonec i spanilou jízdou víkend zakončili. Jako každá taková akce, ani zde nebylo všechno dokonalé, ale to byly jenom malé skvrnky na jinak bezvadné organizaci, za kterou chci tímto poděkovat citronkovi, který chatu, ubytování a selátko pro nás ostatní zajistil. Jenom doufám, že brzy bude zase nějaký sraz, kurňa, bo je malo času!Pro ty co to nezažili zprostředkoval své dojmy Tomba (foto autor).