Výměna oleje v převodovce Xantia 1,9 TD

Autor: bliaf <zlinc(at)centrum.cz>, Téma: Články a návody, Vydáno dne: 02. 10. 2005

Čas letí a když se na tachometru mé houpačky objevila číslice 198000, řekl jsem si, že je čas na výměnu oleje v převodovce. Problematiku výměny jsem měl teoreticky nastudovanou ze stránek citronářů a tak jsem jen čekal na příhodné počasí, protože jsem olej měnil na chaloupce na dvorku. Co budete potřebovat: 2l oleje (viz foto) dnes je již na trhu více dodavatelů, kteří splňují normu PSA (např. Castrol), ale já jsem šel cestou doporučení výrobce – Total. Dále potom klíč na kola, zvedák, klíče č. 17, 19, 21, nějakou nádobu na vypouštěný olej, malý trychtýř, špalky nebo něco na podložení pro sichr a ruce.

Co se týče vlastního postupu netvrdím, že je jediný možný, ale myslím si, že je v amatérských podmínkách lehce proveditelný. K fotografiím bych chtěl podotknouti, úmyslně jsem fotil napřed celek a potom troškudetail, jak já říkám, aby se eventuálně orientoval i takový amatér jako já. Vydržel si číst až sem? Nádhera ! Jdeme na to !

Před vlastní výměnou jsem auto trochu projel aby se olej v převodovce zahřál. Po návratu z krátkého výletu šup s ním nahoru do servisní polohy (mám na mysli karoserii samozřejmě). Zajistil jsem podložením karoserii v této poloze (já použil dřevěné špalky, je to pro sichr ), demontoval spodní plastový kryt motoru, pak špalky pryč, otevřít kapotu, vyklapnout bovden okolo vzduchového filtru, ten jsem vytáhnul vzhůru a opatrně jej dal na stranu (těleso vzduchového filtru) abych nepoškodil hadici (nechtělo se mi jí demontovat). Otevřel se mi pohled dozadu na zvláštní šroub z umělé hmoty s čepičkou, má velikost 17 (ten šroub). Prý je to jakýsi výdech a ještě o něm povedu řeč (aby ses orientoval milý čtenáři viz obr. 2 a 3 ).

 

Tak a teď povolit levé přední kolo (klíč 19). Zaklínil jsem kola, aby mi auto později náhodou nehuplo dolů. Panenkou (hydraulický zvedák) jsem zvedl u povoleného kola auto a kolo demontoval. A co vidím? Vlevo nějaký divný kryt se šroubama z nichž jeden je větší (č.19) než ostatní (viz obr. 4 a 5). Vpravo od disku brzdy vzadu je vypouštěcí šroub (klíč č. 21, obr. 6 a 7). No, a je vlastně skoro hotovo.

 

 

Nejhorší je najít ty šrouby. Pak jsem zkontroloval je-li auto napříč - přední nárazník ve vodorovné poloze (až se bude dolévat nový olej, aby jej tam nebylo víc nebo míň), strčil pod auto špalky (kdyby náhodou). Tak a teď vyšroubovat ten horní umělohmotnej šroub (kl.č.17) pak lehce povolit vypouštěcí šroub, strčit pod něj nějakou nádobu na olej a vyšroubováním vypouštěcího šroubu olej vypustit. Já byl mile překvapen, byl bez nečistot a barvu měl jak Gambrinus, co mám tak rád. Olej vytékal a já vyšrouboval ten šroub č. 19 vlevo od disku. To šroub na kontrolu výšky hladiny přev. oleje, je takovej divnej, dutej, nevím proč. Olej vytékal a vykapával a já měl čas na kávu. Dopito. Zašrouboval jsem vypouštěcí šroub a do horního otvoru po šroubu z umělé hmoty (kl.č. 17) jsem zastrčil malý trychtýř a počal vlévat nový olej. Předtím jsem ještě přivolal mou drahou ženu aby na mě křikla až bude olej vytékat kontrolním otvorem (to je ten vlevo od brzd. kotouče jak v něm byl ten divnej šroub). Jakmile vykřikla včil, přestal jsem dolévat a zašrouboval jsem tam ten divnej šroub zpátky. Pak jsem ještě malinko, ale opravdu malinko cmrndnul čerstvého oleje do trychtýře a hotovo. Zašrouboval jsem plastový šroub a spolu s ostatními s citem dotáhnul. Nasadil a přišrouboval kolo, spodní kryt motoru, špalky pryč, auto dolů, dotáhnout kolo, vrátit filtr, bovden okolo něj zacvaknout zpět - a je to! Práce je to na chvilku, delší dobu mi trvalo než jsem to sepsal. Kéž je Vám to k užitku.

 

Hezké houpání přeje Zdeněk.