Automatické rozsvícení světel 2

Autor: Holfi <xantiaclub(at)centrum.cz>, Téma: Články a návody, Vydáno dne: 15. 02. 2006

Návod pro ty, kteří mají ve svém autě již přípravu od výrobce, nám zaslal Xantiak Frenk.

Při kontrole možnosti denního svícení (info Robert C Holetín) na mé Xantii jsem díky několika volným paticím na desce s relátky (pod volantem) pojal podezření a díky schémátku od MíryCB se přesvědčil, ze jsem šastným majitelem přípravy. Dokoupil jsem dvě relata a jediná potřebná úprava (asi nic není jen tak) je propojeni kontaktu cívky jednoho relé s kontaktem spínací skřínky (vzdálenost asi 20 cm). Pokud by někomu vadilo, ze se světla rozsvítí a při startu zase vypnou, nabízí se úprava výše zmíněného propojení na magnet startéru (propojeni na minus) za jiný signál. Toto jsem neřešil.

Jak na to?

Relé jsou od firmy Magneton / konkrétně typ 445 141 (12V, 30 A) , (já jsem koupil za 70Kc/ks). Samozřejmě, že tohle provedení může vyrábět kdokoliv jiný. Na relé jsou plastové úchyty. Ty jsem odřízl (překážely by při zakrytí)

  

Napřed bych vyzkoušel jen osadit relé do správných pozic, jestli náhodou není příprava dokonalejší než u mne. V jedné z patic je nožová klema. Tu je nutno vyndat.

  

Ovládání světel je následující. V první poloze klíčku (zapnuté) svítí dobíjení a hraje rádio. V druhé pozici se rozsvítí kontrolky mazání, STOP ,atd….. a k tomu tlumená světla ( + podsvícení palubky). Při startování světla zhasnou. Pokud použijete klasický ovladač světel tak se denní světla odpojí a funguje vše postaru.

Pokud se nic nebude dít, platí následující.

Na vývod relé 85 (nebo 2) naletovat 20-30cm kablíku o průřezu 0.5mm (jednodušší, než rozebírat patici relé a někde tam něco letovat).Druhý konec kablíku je připojen na černý konektor od spínací skříňky (možno do kterékoliv pozice podle obrázku). Obojí je za kontaktem spínačky. Výhodný způsob je dle MíryCB (oholit třeba ten slabý ) a na něj namotat , naletovat a zaizolovat. Konektor lze také rozebrat, ale je tam místa jak v hodinkách.Ještě schéma (díky MíroviCB)No a to je vše. Mnoho zdaru.

S pozdravem Frenk