Výměna skla ve dveřích

Autor: MiraCB <braunm(at)seznam.cz>, Téma: Články a návody, Vydáno dne: 05. 03. 2006

Nečekal jsem, že tak brzo budu psát další článek, ale protože jsou lidé jací jsou, musel jsem se pustit i do této opravy. Začnete odstrojením tapecírunku dveří, popis je již zde "Rozebrání dveří".Sundáte i alespoň spodní část vnitřní šedivé vložky.

   

Provedete nejdůležitější část opravy - vyluxujete rozbité sklo (to jsem dělal já - pozn.Holfi :o)Sjedete si s mechanizmem stahování okna dolu tak, aby šlo za okno zespoda sáhnout a odjistit sklo dveří. Zde je jediný rozdíl mezi X I a X II. X I má sklo zajištěné čtyřhrannou plastovou podložkou, odjistí se pootočením o 45˚, u X II je drátěná spona – ta se pouze vytáhne. Sundáte vnitřní gumovou lištu, která těsní okno a rám dveří, je jenom namáčklá na rám dveří. Potom vytáhnete gumu,je okolo celých dveří. Začnete v oblouku dveří, potom už jde vepředu u zrcátka vytáhnout a nakonec se vytáhne z horního rohu a ze skla dveří.

  

Vytočíte matku M6, která drží vnitřní vodící lištu v přední části okna. Nyní už je okno volné, drží pouze na čepu mechanizmu stahování okna. Stáhnete z čepu a sklo vyndáte směrem ven z auta. Nyní si alespoň povolíte zrcátko, aby šla dobře zasunou zpět guma, která je okolo okna. Ten, kdo sklo nemá, tak jako já, si musí připravit dveře úplně stejně.

  

Při demontáži i montáži je dobré si nechat připojený přepínač na ovládání okna, protože je potřeba si z oknem různě popojíždět. Montáž: Zvenku zasadíte sklo do dveří, zasunete přední část do vodící lišty a zároveň na trn jezdce posunu okna. Okno na trnu zajistíte a přišroubujete vodící lištu. Nyní si sjedete s oknem dolu tak, aby roh okna, kde je plastový jezdec, mírně přesahoval rám dveří. Na tento jezdec a zároveň do rámu dveří začneme nasouvat gumu. Je dobré část gumy, kterou zasouváte do rámu dveří namazat, jde to potom lépe (používám silikonový olej, Silkal, nebo tak nějak se to jmenuje). Gumu dobře zatlačíme až do horního ostrého rohu, potom zasuneme gumu i v přední části u zrcátka a nakonec nasadíme gumu na zbývající horní část dveří.Pozor musíte dávat na to, aby byl jezdec na okně dobře nasazený, spodní konce gumy, které se zasouvají do dveří kolem venkovní plastové těsnící lišty dobře zasunuté. Nasadíme vnitřní gumovou lištu okolo okna a okno zkusíme, jak jezdí. Dotáhneme (namontujeme) zrcátko, tapecírunk dveří a je hotovo.