4.Mezinárodní Xantia Víkend

Autor: Holfi <xantiaclub(at)centrum.cz>, Téma: Srazy a setkání, Vydáno dne: 14. 05. 2006

Tak máme za sebou 4. Mezinárodní Xantia Víkend. Po roce jsme se sešli na RZ Štědronín v termínu 5. - 7.5. 2006 . Jak jsme místo vybírali jsme Vám popsali v minulém článku. Na XV 4 se nám přihlásilo 101 aut. Skutečnost byla 98 aut a 223 lidiček. Proti minule jsme si prožili jednu obrovskou změnu a tou bylo počasí. Sluníčko nám opravdu přálo a již dávno víme, že počasí nám udělá 50% dojmu z celého víkendu.

Pátek - přijíždíme něco málo po poledni a na místě se už nachází několik Xantiaků a již pilně připravují dřevo na večerní táboráky. Domlouvá se organizace registrací a majitelé se připravují na ubytovávání a prodej stravenek. A už přijíždějí další a další účastníci XV. Ze z Plzně (i když tam se to prý nepoužívá) přijíždí přátelé s krásnými Citroeny DS a 2CV. Jirka "Òůmen" přiváží aparaturu, sice Renaultem, ale jistě víte, že Òůmen je Xantiak jak poleno a navíc po tomto víkendu říkal, že si musí zase "houpačku" pořídit :o). Na pátek jsme neměli stanovený žádný konkrétní program, ale pro ty, co přivezli s sebou své dětičky (a bylo jich letos opravdu požehnaně), jsme zapálili připravený táborák, děti si opekly nějaké ty buřtíky a později jsme jim a Jackyimu :o) promítli pohádku. Pro nás dospěláky to bylo o povídání o autech,  o tom, co jsme za ten rok prožili. Nakonec si i zazpívali a zahráli na kytary.


Sobota  - nezačíná zrovna dobře, Dodo se nemůže pořádně postavit na nohy, protože si žřejmě skřípnul nerv a trpí šílenou bolestí hlavy. Nedá se nic dělat, musím se do toho pustit bez něho.  Moje devčata se vrhají do registrací, přidávají se k nim ještě Vlastykovo Maruška a holky.

Přijíždí chlapci z Ostravy- Citronek, Radim, Tomba a přivážejí s sebou diagnostiku ELIT zapůjčenou zastoupením Citroën - Meteor Car Orlová - pouštejí se do kontroly a diagnostikování Xantií. V zápětí přijíždí ještě pan Růžička se zařízením na kontrolu a doplňování klimatizace. Trochu se mi vše komplikuje , protože jsem doma zapomněl seznam objednaných na klimatizaci.Než se mi podařilo dát vše dohromady, zjišuji, že čas oficiálního zahájení je dávno pryč a nastala doba oběda. Vlastyk, MíraCB, Mamut pomáhají oběhnout účastníky, aby se všichni najedli.

Při jedné z mnoha mých cest mezi parkovištěm a budovou najednou vidím, že mně i dalším kdosi přimontoval na auta cedulky s nickama. Později jsem zjistil pachatele, byl jím Kadlík deGaulle (mimochodem, díky Karle za skvělej nápad i provedení ).

Po obědě se konečně dostáváme k zahájení a seznámení všech s programem. Chtěl bych se tímto omluvit, zkrátka jsem to moc dobře nezvládnul.

Spanilá jízda - tentokráte jsme volili okruh, protože jsme v nedalekém okolí nenašli vhodný cíl, kam by se vešlo přibližně 100 aut, takže okruh vedl z RZ Štědronín směr Orlík, přejezd Žďákovského mostu, po pár kilometrech znova doprava směrem na Zvíkovské podhradí a jsme zpět na Štědroníně. Okruh měřil něco kolem 30 kilometrů, vedl krásnou krajinou okolí Orlické přehrady, zámku Orlík a hradu Zvíkov, klikatou a poměrně kvalitní silnicí.

Na spanilou jízdu vyrážíme ve 14,00 hodin, ale ještě před tím nám všem připravují přátelé z Plzně s Citroënem DS a 2CV obrovské překvapení, kdy za volantem DS přijíždí sám nejznámější zločinec Fantomas a v kačeně (2CV) nám přijíždí mnich s jeptiškama, které snad nejvíc proslavily tento vůz v sérii Četník ze St.Tropez. Pro nás pro všechny to bylo nádherné zpestření naší jízdy a za toto překvapení jim moc děkuji.

Napodobeniny z filmu:
  
  

.... a skutečná realita :
  
 

Při odjezdu nám ještě do každého auta Mamut podává malý testík ze znalostí o našich autech a značce Citroën. Popisovat vlastní spanilou jízdu ani snad nemá cenu, kdo něco podobného nezažil, když jede kolona stovky aut stejné značky, ten to asi nepochopí, a kdo si to prožil, ví, co myslím. Jaké emoce se přitom prožívají a jaké pocity ve vás po skončení jízdy zůstanou.

  

Po návratu Zdenek.hb a jeho "kolektiv žen" :o) (Monika deGaulle, Gabča,Helča ..) spouští dětské soutěže. Doufám, že se i naše děti pobavily a trochu si mezi sebou zasoutěžily. Díky vám, kteří jste přivezli ceny do těchto soutěží, jsme mohli děti potěšit i nějakou tou odměnou za jejich snahu.

  

Přichází na řadu večeře a po ní již vyhlašování dětských i dospěláckých soutěží a hlavně vyhlášení Xantie roku 2006. Cen jsme měli opravdu dost , takže jsme se snažili podělit nejen děti, které se umístily, ale všechny.
Výsledky dětských soutěží:

Hod Talířem:
1. Ondra – CIMLÍK
2. Marek – RADAR
3. Honza – LUP

Skákací panák:
1. Honza – MIKI
2. David – JACK
3. Matěj – PAVLOS

Praskání balónků:
1. Roman CK
2. Martinka – JONES
3. Marek – RADAR

Malování
1. Spiderman Ondra
2. Michal – MIKI
3. Nikolka – CIMLÍK

Hledání 5-ti věcí na čas – kategorie mladší
1. Adam – ÁDA
2. Marek – RADAR
3. Martinka – JONES

Hledání 5-ti věcí na čas – Kategorie starší
1. Břéa – MORYBUNDUS
2. Honza – KASTRÙLKÁØ
3. Barča – MORYBUNDUS
4. Martin – LIPI

Opičí dráha
1. Břéa – MORYBUNDUS
2. Honza – KASTRÙLKÁØ
3. Barča – MORYBUNDUS
4. Martin - LIPI

Šplh o tyči
1. Břéa – MORYBUNDUS
2. Martin – LIPI
3. Barča – MORYBUNDUS
4 .Honza – KASTRÙLKÁØ

Diplomy za nejlepší umístění ze všech kategorií obdrželi:
1. Břéa - MORYBUNDUS
2. Martinka – JONES
3. Marek – RADAR
4. Nikolka a Ondra - CIMLÍK

Byla ještě udělena speciální cena za TAJNÉ ČEKÁNÍ: (to bylo protože ho údajně DoDo s Ivčou zapomněli v autě :-D , je to trochu jinak, Šimis byl s Dodem u události o které se ještě zmíním později a nemohl si zasoutěžit )
1. Šimis – DODO

Vyhlašování dospěláckých soutěží jsme začali znalostním testíkem, který vyhrál MartinV (a neskromně musím napsat i já, ale já jsem si samozřejmě cenu neuděloval) . Na druhém místě Paolo, třetí Malin, čtvrtý deGaulle a pátý Rokes. Poté přicházejí na řadu speciální ceny. Udělujeme Diplom za "Tuňáka roku" mezi profesionály Dočkissovi a za "Tuňáka roku" mezi amatéry Warrimu. Další speciální cenu dastal Buchta a to diplom za "Nejlepší buchtování" a uzlíček buchet. Další speciální diplom dostal Mates za "Hulákání na krtky" (kdo neví o co jde, nechá si vysvětlit od Matese :o) . Ještě jsme měli připravený jeden, za "paragána roku", ale protože se odměněný nedostavil (respektive nemohl), nebyl diplom předán.

A nyní se dostávám k nejprestižnější ceně a tou byla volba Xantie roku 2006. Ustanovili jsme komisi , ve které byli Mamut s MartinemV jako odborníci,  Òůmenova Marcelka a Xamilova Hanka jako zástupkyně něžného a estetického cítění. Komise by měla mít lichý počet členů pro objektivitu, ale účastí dívek bylo nadpoloviční rozhodování zaručeno a tím i objektivita :o)). A jak to tedy dopadlo ? Vítězem se stal RomanJC , druhý Johan, třetí Mates , čtvrtý Knight a na pátém místě skončil Raww. Odměnou za vítězství byla broušená váza s nápisem Xantia roku 2006

Po skončení vyhlašování jsme si promítli DVD z loňského XV 3  a dětem pustili opět nějakou pohádku. Pak už jenom večer dospěláků, kdy se probíraly zážitky, problémy a vše možné i nemožné o našich vozech , ale i o životě. Hitem večera se stala "kofila" , návod na správnou přípravu a pití tohoto "míchaného" nápoje nám všem předvedl Jarda B (viz foto). Pro lepší názornost by k tomuto bylo třeba video, ale to snad až na DVD z XV4. Stručný popis je rum, kafe, cukr a tzv "tlamošejkr".

  

Jako na každém XV jsem večer obcházel stoly a aspoň chvilku si s Vámi popovídat, samozřejmě se nedá stihnout obejít vše, ale jsem vděčný i za těch několik nových lidí, které jsem poznal. Vlčinek s Roxanou, příjemné popovídání a navíc velice zajímavá nabídka pro děti na příští XV. Pokud bude platit nabídka i příští rok, určitě se domluvíme. Mirďa z Kuřima vod Brna,  jeho brněnský hantec a přednáška o něm mě moc pobavila a seděli sme hodně dlóho, hazeli sme hantec, občas hókli pecku, zkrátka bul to betélné zážitek :o)).

V sobotu večer jako asi jeden z posledních, přesto ale hned výrazných lidí mezi Xantiaky byl Dave (kterého jsme hned s Mirďou přejmenovali na "náš přítel Blesk") a čím že se tak zvýraznil. Okamžitě mezi námi začal pobíhat s fotoaparátem a ve výsledku si můžete prohlédnout, že nám udělal velice zajímavé fotografie. Zřejmě pro nás velká škoda, že dorazil až v sobotu večer.

Lup s manželkou , kteří se zapojili do muzicírování a když jsem viděl jeho opasek kde místo koltů byly hluboce zavěšeny foukací harmoniky, bylo jasné, že muzika byla výborná. Viděl jsem že si zahráli s Jackyim i  Òůmenem.

 

A tak to bylo až do brzkých ranních hodin .......

Neděle - nastává už ta smutnější pasáž , protože neděle je již tradičním dnem, kdy se rozjíždíme ke svým domovům. Mnozí z nás, kteří to třeba nestihli v sobotu se rozhodli navštívit zámek Orlík nebo hrad Zvíkov. Jedna velká skupina ještě vyrazila na společný oběd do Čimelic a zážitky mají takové, že z toho bude nejspíš samostatný článek.Bohužel na závěr mám ještě jednu nepříjemnost. Myslel jsem, že k tomuto nikdy nedojde a vždy jsem z toho měl obrovské obavy, aby se nám něco podobného nestalo. Došlo totiž k tomu, že se nám srazily tři auta při spanilé jízdě. Vždy jsem upozorňoval, aby jsme si dávali pozor jeden na druhého, jenže asi k tomu dříve nebo později muselo dojít. Nejsmutnější na tom je, že všichni tři účastnici tohoto šouchance byli na XV poprvé a odvezou si ty nejhorší vzpomínky. Lipi, ač nebyl viníkem, odnesl to vlastně nejvíc. Držím palce všem, aby si Xantušky brzo opravili a nevzpomínali na tento XV jen ve špatném.

Poděkování - v prvé řadě DoDovi zato vše, co pro XV dělal a dělá, dále  Vlastykovi, Mamutovi, MartinoviV, MíroviCB, Òůmenovi, Jackiymu a jeho celé rodině, Zdenkovi.hb a jeho kolektivu žen , Karlovi deGaulle a jeho Monče, Citronkovi , Tombovi, Radimovi za diagnostiku, Warrimu, Marečkovi, Žížalkovi, josefovi, xamilovi, určitě jsem někoho jmenovat zapoměl, ale děkuji Vám všem. Děkuji že jste přivezli nějaké ty dárečky a ceny do soutěží a rád se zase s Vámi uvidím na příštím XV 5.-6.5.2007