Střešní nosiče

Autor: Kirkiz <info(at)auto-nosice.cz>, Téma: Články a návody, Vydáno dne: 20. 07. 2008

Rozhodl jsem se napsat pár vět, nebo spíš takové malé pojednání o střešních nosičích. Za těch 7 let co se prodejem zabývám jsem již nějaké zkušenosti nasbíral a rád se s Vámi o ně podělím.
Předně bych chtěl upozornit, že žádná automobilka si nevyrábí „originální“ střešní nosiče. Tedy až na nějaké vyjímky jako jsou úplné speciality u některých modelů, ale to jsou potom nosiče součástí automobilu.Automobilky to řeší tak, že si u některého z významných výrobců objednají nosiče s jejich značkou, nebo logem a potomto prodávají jako originální příslušenství. Převážně jsou to firmy Thule, Bosal, Mont Blanc, Atera.
Dále bych Vás rád upozornil, že neexistuje „univerzální“ nosič. Je možné, že nosič z některého auta pasuje na jiný typ, ale nikdy nesedí tak dokonale, jako nosič určený pro ten daný typ vozu.
Například vím, že lze použít nosič z Peugeotu 406 na Peugeot 306, ale styčné plochy prostě nesedí, tak jak mají.
Na druhou stranu třeba firma Thule vyrábí nosiče formou stavebnice. Koupíte tyče, patky a kity. Tady nás bude zajímat zejména ten kit .Je to právě ta věc, která je u každého vozu jiná právě ta věc, která dosedá na místa určená výrobcem vozu k montáži nosiče. Čili když koupíte sytém od Thule na Xantii a potom si koupíte C5, tak jíž nemusíte kupovat celý nosič za 5000,- , ale kopuíte právě jen ten kit pro C5. Ten stojí někde kolem dvanácti stovek.
Ještě bych zmínil, že Thule dělá tyče v různých délkách, takže nebudou pasovat tyče z AX na C8.

Další věc je volba materiálu – jestli hliníkový nosič, nebo ocelový. Zde záleží na každém kolik je ochoten investovat a jak chce nosiče používat. Kdo chce mít nosiče celou zimu na střeše a vozit lyže, tak jednoznačně doporučuji hliník. Kdo poveze kola na chalupu jednou za rok, tak je jasné, že nemusí kupovat nosič za 5000,-. Hliníkové nosiče mají většinou oválný průřez a tak by měly na střeše míň „hučet“.

Často se také setkávám s dotazem zda nosiče uzamykatelné, nebo bez zámku. Ještě jsem neslyšel, že by někomu ukradli střešní nosič. Žádný zámek není nepřekonatelný. Nicméně můj názor je, že zámky na nosiči jsou dobrá věc. Je to spíš taková ochrana před náhodnými zlodějíčky. Jiná věc je zámek na nosiči kol, ale o příslušenství zase někdy jindy.
Nesmím opomenout na upozornění, že nosič by měl mít odpovídající homologaci – pokud nemá, tak to nekupujte.

Vrame se tedy k našim Xantiím. Střešní nosiče na naše vozy se v podstatě dělí na nosič pro sedany a pro kombíky. Nedělí se na Xantie I. a Xantie II. U sedanu se nosič montuje vždy nede dveře pomocí čepů, nebo šroubů. Nad každými dveřmi máte pod gumou dva závity. Snad všichni výrobci tyto čepy, nebo šrouby dávají k nosiči. Proto pokud budete kupovat již použitý nosič, tak by Vám měl prodávající tyto šrouby dát. U „dobrého“ nosiče by měly být všechny styčné plochy s karoserií nějak ošetřeny – převážně je to navulkanizovaná guma. Pokud narazíte na nosič, kde by se jakákoliv část dotýkala „kov na kov“, tak ho hoďte do šrotu. Když budete používat nosič, který má opěrné packy o střechu,(u Xantií – sedan) tak před montáží inkriminovaná místa dobře očistěte, protože by mohlo dojít k poškrábání laku od prachu.

Xantie kombi mají na střeše takzvanou „T – drážku“ do které se nosič montuje. Jako další velmi důležitou věc bych viděl nastavení rozteče patek nosiče. Vždy by v návodu měly být uvedeny nějaké rozměry, podle kterých se nosič sestavuje. Všichni výrobci uvádějí, že rozteč mezi přední a zadní tyčí by neměla být menší, než 70 cm.

Správně namontovaný nosič poznáte velmi jednoduše – chytnete za nosič a autem normálně zacloumáte. Nesmí se nic hýbat, nebo dokonce posouvat!!! To by byl průšvih na obzoru.

Kirkiz